Euro 2021 calendar: match dates, kick-off times and group stage schedule

0
16

When are England playing against Scotland?

England face Scotland in their second group game on 18 June, Croatia their opening game of the competition.

Here is the full list of devices:

Calendar and dates of Euro 2021 matches

Group stage

Friday 11 June
Group A: Turkey vs Italy (8:00 p.m., Rome, TBEN)

saturday 12 june
Group A: Wales vs Switzerland (2:00 p.m., Baku, TBEN) Group B: Denmark vs Finland (5:00 p.m., Copenhagen, TBEN) Group B: Belgium vs Russia (8:00 p.m., St. Petersburg, ITV)

Sunday 13 June
Group D: England vs Croatia (2:00 p.m., London, TBEN) Group C: Austria vs North Macedonia (5:00 p.m., Bucharest, ITV) Group C: Netherlands vs Ukraine (8:00 p.m., Amsterdam, ITV)

Monday June 14
Group D: Scotland v Czech Republic (2:00 p.m., Glasgow, TBEN) Group E: Poland v Slovakia (5:00 p.m., Dublin, ITV) Group E: Spain v Sweden (8:00 p.m., Sevilla, TBEN)

ALSO READ  Who's next on the Covid vaccine list - and how will I be asked to make an appointment?

Tuesday 15 June
Group F: Hungary vs Portugal (5:00 p.m., Budapest, ITV) Group F: France vs Germany (8:00 p.m., Munich, ITV)

Wednesday June 16
Group B: Finland vs Russia (2:00 p.m., St. Petersburg, TBEN) Group A: Turkey vs Wales (3:00 p.m., Baku, TBEN) Group A: Italy vs Switzerland (8:00 p.m., Rome, ITV)

Thursday, June 17
Group C: Ukraine vs North Macedonia (2:00 p.m., Bucharest, ITV) Group B: Denmark vs Belgium (5:00 p.m., Copenhagen, ITV) Group C: Netherlands vs Austria (8:00 p.m., Amsterdam, TBEN)

Friday June 18
Group E: Sweden v Slovakia (2:00 p.m., St. Petersburg, TBEN) Group D: Croatia v Czech Republic (5:00 p.m., Glasgow, TBEN) Group D: England v Scotland (8:00 p.m., London, ITV)

saturday 19 june
Group F: Hungary vs France (2:00 p.m., Budapest, TBEN) Group F: Portugal vs Germany (5:00 p.m., Munich, ITV) Group E: Spain vs Poland (8:00 p.m., Sevilla, TBEN)

ALSO READ  England team verdict for Euro 2021 based on latest Premier League action

Sunday 20 June
Group A: Italy vs Wales (3:00 p.m., Rome, ITV) Group A: Switzerland vs Turkey (5:00 p.m., Baku, ITV)

Monday June 21
Group C: North Macedonia v Netherlands (5:00 p.m., Amsterdam, ITV) Group C: Ukraine v Austria (5:00 p.m., Bucharest, ITV) Group B: Russia v Denmark (8:00 p.m., Copenhagen, TBEN) Group B: Finland v Belgium (8:00 p.m., St. Petersburg, TBEN)

Tuesday 22 June
Group D: Czech Republic vs England (8:00 p.m., London, ITV) Group D: Croatia vs Scotland (8:00 p.m., Glasgow, ITV)

Wednesday 23 June
Group E: Slovakia vs Spain (5:00 p.m., Sevilla, ITV) Group E: Sweden vs Poland (5:00 p.m., Saint Petersburg, ITV) Group F: Germany vs Hungary (8:00 p.m., Munich, TBEN) Group F: Portugal v France (8:00 p.m., Budapest, TBEN)

Knockout phase

round of 16

ALSO READ  22 of the best small wedding venues for all budgets across the UK

saturday june 26
1: 2A vs. 2B (5:00 p.m., Amsterdam) 2: 1A vs. 2C (8:00 p.m., London)

Sunday June 27
3: 1C vs 3D / E / F (5:00 p.m., Budapest) 4: 1B vs 3A / D / E / F (8:00 p.m., Seville)

Monday June 28
5: 2D vs. 2E (5:00 p.m., Copenhagen) 6: 1F vs. 3A / B / C (8:00 p.m., Bucharest)

Tuesday 29 June
7: 1D vs. 2F (5:00 p.m., London) 8: 1E vs. 3A / B / C / D (8:00 p.m., Glasgow)

Quarter-finals

Friday July 2
QF1: Winner 6 v Winner 5 (5:00 p.m., St. Petersburg) QF2: Winner 4 v Winner 2 (8:00 p.m., Munich)

saturday july 3
QF3: Winner 3 v Winner 1 (5:00 p.m., Baku) QF4: Winner 8 v Winner 7 (8:00 p.m., Rome)

Semi finals

Tuesday July 6
SF1: Winner QF2 vs Winner QF1 (8:00 p.m., London)

Wednesday July 7
SF2: Winner QF4 vs Winner QF3 (8:00 p.m., London)

Final

Sunday July 11
Winner SF1 vs Winner SF2 (8:00 p.m., London)

.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here