Tokyo 2020 Olympic Games calendar: dates, times and key events to watch

0
6

01: 00-04: 25 Athletics: The morning session includes the men’s 1,500m playoffs, the women’s 400m playoffs, the women’s long jump final, the men’s 200m heats and the men’s 400m hurdles final – likely with Noah Lyles (USA), Adam Gemili and Zharnel Hughes

01: 30-05: 15 Canoe Sprint: Women’s 200m Single Kayak Final, Men’s 1000m Canoe Double Final, Men’s 1000m Single Kayak Final, Women’s 500m Double Kayak Finals – probably with Great Britain

02: 30-04: 15/11: 00-12: 45 Hockey: Men’s semi-finals – could feature Great Britain

03: 00-05: 40 Boxing: women’s featherweight final (54-57kg)

06: 30-08: 55 Sailing: Mixed finn and nacra 17 men’s medal races – could feature Giles Scott and John Gimson and Anna Burnet

07h00-08h30 Diving: Men’s 3m springboard final – probably with Jack Laugher

7:30 am-10:10am Track cycling: includes the women’s team pursuit and men’s team sprint finals – likely with Great Britain

9:00 a.m. – 11:15 a.m. Gymnastics: Men’s parallel bars, women’s beam and men’s horizontal bar finals – could involve Joe Fraser, Simone Biles (USA)

09h00-11h40 Boxing: men’s welterweight final (63-69kg)

09h00-14h40 Sport climbing makes Olympic debut with men’s combined qualification

ALSO READ  Men's 100m sprint final, Tokyo 2020 Olympic Games: what time is the race and can we beat Usain Bolt's record?

11h00-13h55 Athletics: the second session includes the men’s 110m hurdles, the men’s pole vault final, the men’s 5,000m, the women’s hammer final, the men’s 200m semi-finals, the women’s 800m final and the women’s 200m final – probably with Armand Duplantis (SWE), Noah Lyles (USA), Adam Gemili, Zharnel Hughes, Jemma Reekie, Dina Asher-Smith and Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)

Wednesday August 4

10.30 p.m. – 1.10 a.m. Swimming: women’s 10 km marathon

11:30 p.m. – 7:30 a.m. Golf: first round of the women’s competition

01: 00-04: 25 Athletics: Morning session includes men’s decathlon, women’s heptathlon, men’s 110m hurdles semi-finals and women’s 400m hurdles final – likely with Katarina Johnson-Thompson and Nafi Thiam (BEL)

01: 00-05: 40 Skateboarding: Women’s Park Competition – Features Sky Brown and Bombette Martin

02: 30-04: 15/101: 00-12: 45 Hockey: Women’s semi-finals – could feature Great Britain

06: 00-08: 10 Boxing: men’s light heavyweight final (75-81kg)

06: 30-08: 55 Sailing: Men’s and Women’s 470 medal races – could feature Luke Patience and Chris Grube and Hannah Mills and Eilidh McIntyre

7:30 am-11:00am Track cycling: includes men’s team pursuit finals, men’s sprint qualifying and women’s keirin opening heats – could include Great Britain and Jason Kenny

ALSO READ  Sneh Rana hits undefeated 80 to frustrate England as India escapes with draw

09h00-14h40 Sport Climbing: Women’s Combined Qualification – with Shauna Coxsey

10:30 a.m. to 2 p.m. Athletics: The second session includes the men’s decathlon, women’s decathlon, women’s 1500m semi-finals, women’s 400m semi-finals, men’s 800m final and men’s 200m final – likely with Katarina Johnson-Thompson, Nafi Thiam (BEL), Laura Muir, Jemma Reekie, Noah Lyles (United States), Adam Gemili and Zharnel Hughes

11h00-13h40 Horse riding: individual show jumping final

Thursday August 5

10.30 p.m. – 1.10 a.m. Swimming: men’s 10 km marathon

11:30 p.m. – 7:30 a.m. Golf: second round of the women’s competition

01: 00-07: 05 Athletics: Morning session includes men’s decathlon, women’s heptathlon, women’s 4x100m relay heats, men’s triple jump final, men’s 110m hurdles final – probably with Katarina Johnson-Thompson, Nafi Thiam (BEL), Grande -Brittany, Jamaica, United States

01: 00-05: 40 Skateboard: park competition for men

01: 30-05: 05 Sprint Canoe: Finals include Men’s 200m Single Kayak, Women’s 200m Single Canoe, Women’s 500m Single Kayak and Men’s 1000m Double Kayak – likely with Great Britain

ALSO READ  What triggers the extreme flooding in Europe and London?

02: 00-06: 45/09: 00-13: 40 Karate makes its Olympic debut with the first champions crowned later in the men’s -67kg and women’s -55kg finals

02: 30-04: 15 Hockey: Men’s bronze medal game – could feature Great Britain

5:00 am-11:30am Modern pentathlon: men’s and women’s competitions start with a fencing classification round – probably with Great Britain

06: 00-08: 10 Boxing: men’s featherweight final (52-57kg)

07h00-08h30 Diving: Women’s 10m platform final

07h30-10h50 Track cycling: includes men’s omnium, men’s sprint events and women’s keirin final – could include Jason Kenny, Jack Carlin and Katy Marchant

7:30 am-9:05 am Athletics: Men’s 20K Walk – with Tom Bosworth

08h00-12h00 Football: Women’s bronze medal match – could feature Great Britain

9:30 a.m. to 2:20 p.m. Sport climbing: the first sacred men’s Olympic champion

11h00-13h45 Athletics: The second session includes the men’s decathlon, women’s heptathlon, the women’s pole vault final, the women’s 4x400m relay, the men’s 1500m semi-finals and the men’s 400m final – probably with Katarina Johnson-Thompson, Nafi Thiam (BEL) and Great Britain

11h00-13h10 Hockey: Men’s gold medal game – could feature Great Britain

Friday August 6

.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here